PARTNERSKA IN DRUŽINSKA SISTEMSKA PSIHOTERAPIJA

Sistemska družinska terapija temelji na predpostavki, da posameznik ne živi izolirano, zato ga bolje razumemo, če raziščemo njegove odnose z drugimi in z okoljem, v katerem živi.

Člani družine so med seboj povezani na različne načine. Vse, kar se dogaja z enim članom, vpliva na ostale člane in obratno. Spremembe, ki jih doživi družina kot celota, vplivajo na posameznika in njegovo vedenje ter doživljanje dogodkov tudi izven družine.

Na primer: v primeru porasta konfliktov med partnerjema otrok pogosto postane reševalec odnosa med staršema, še posebno, če ga starša zavedno ali nezavedno vpletata v medsebojne konflikte in boje. Otrok želi ohraniti ravnotežje v družini. Da bi obdržal starša skupaj, lahko postane »problematičen«, saj se tako starša začneta spet ukvarjati s skupnim problemom - svojim problematičnim otrokom  - in se vsaj v tem spet povežeta.

Družina se podobno kot posameznik razvija preko obdobij. Vsako obdobje (rojstvo otrok, vstop otroka v šolo, mladostništvo, odhod otrok od doma) prinaša v družino pomembne spremembe. Prehodi iz enega obdobja v drugo so pogosto preizkušnja za družino, saj zahtevajo veliko energije in prilagajanja vseh družinskih članov. Opustiti je potrebno veliko znanih in preizkušenih poti reševanja problemov, ki niso več ustrezne, in preoblikovati medsebojne odnose. Mnogi dodatni in nepredvidljivi problemi (npr. huda bolezen, izguba službe, smrt v družini) lahko še bolj porušijo ravnovesje v družini. Včasih se družinski člani znajdejo v začaranem krogu in ne zmorejo spremeniti svojih odnosov.

Sistemski terapevt pomaga družini raziskati vzorce vedenja, prepričanja, predsodke in pričakovanja, da bi spremenila tiste, ki jo ovirajo pri razvoju. Družini pomaga vzpostaviti razmerja moči, ki ji omogočajo lažje delovanje. Družino vzpodbuja, da uporabi svoje izkušnje, znanja in sposobnosti ter najde sebi primerno rešitev. V terapijo se po potrebi in v soglasju s člani družine vključujejo tudi pomembne osebe iz okolja npr. stari starši, učitelji...

 

Kdaj je čas za družinsko terapijo?

 
z20060486IE,Z-rodzina-dobrze-wychodzi-sie-tylko-na-zdjeciu--Ni.jpg
 
  • Ali imate težave pri vzgoji otrok?

  • Ali imate občutek, da vas otroci ne upoštevajo in partner premalo podpira pri vzgoji?

  • Ali imate težave pri postavljanju meja do lastne in partnerjeve izvorne družine ali staršev?

  • Imajo vaši otroci vedenjske ali čustvene težave?

  • Se v družini pojavlja nasilje?

  • Ima kdo od družinskih članov duševno motnjo ali bolezen?

  • Je kdo od družinskih članov odvisen od alkohola ali drog?

  • Ali ne morete zaključiti žalovanja za izgubljenim družinskim članom?

  • Se težko spopadate s pomembnimi življenjskimi prelomnicami?

Kadar v družini zaznavate take in podobne probleme, vam strokovna pomoč lahko pomaga pri razumevanju in razreševanju takih problemov. Lahko se odločite za sistemsko družinsko terapijo, kjer boste v zaupnem pogovoru in v spodbudnem okolju imeli priložnost, da s pomočjo družinskega terapevta izboljšate odnose v vaši družini in najdete pot iz začaranega kroga. Terapevt vam bo pomagal vzpostaviti odnose, ki bodo vaši družini omogočili boljše sodelovanje in boljšo komunikacijo med družinskimi člani. Imeli boste možnost raziskati vzorce vedenja, prepričanja in zgodbe, ki oblikujejo življenje vaše družine ter spremeniti tiste, za katere boste spoznali, da vašo družino ovirajo pri razvoju. Družinska terapija vam bo pomagala na probleme pogledati z drugačne perspektive ter najti pravo pot do sprememb, ki bodo ključne za vašo družino.

Kako pogosta so srečanja?

Srečanja potekajo enkrat na dva tedna po eno uro, število srečanj pa je odvisno od posamezne družine in problema. Družina lahko s terapijo zaključi kadarkoli, po določenem času pa zopet poišče pomoč, če želi. Na prvo srečanje lahko pride samo en član družine, število članov, ki sodelujejo v družinski terapiji, pa se prilagaja potrebam, željam in vsebini problema družine. Najbolje pa je, če v večini srečanj sodelujejo vsi člani družine. (Storitev je samoplačniška.)


 Zakaj partnerska terapija?

Partnerska terapija je koristna, če s partnerjem nista zadovoljna z vajinim odnosom in bi ga želela izboljšati, ali pa želita ugotoviti ali je prav, da še vztrajata na skupni poti.

 
  • Ali se veliko prepirata in ne najdeta več skupnega jezika?

  • Se ves čas borita, kdo ima prav in težko najdeta kompromise?

  • Se ne znata iskreno pogovarjati?

  • Imate občutek, da vas partner(ka) ne sliši, kaj želite povedati?

  • Imate majhne otroke in ne zmoreta uskladiti vzgojnih pogledov?

  • So se otroci odselili in ne najdeta več stika drug z drugim?

  • Ali vajini prepiri vodijo do nasilja? Imate težave z odvisnostjo?

  • Sta se oddaljila drugod drugega in ne vesta, če si še želita ostati skupaj? Razmišljata o ločitvi?

  • Imate težave v spolnosti?

  • Imate občutek, da vas partner(ka) vara? Imate intimno razmerje z drugo osebo in bi se radi o tem z nekom pogovorili?

Pri razreševanju težav vam lahko učinkovito pomaga sistemska partnerska terapija, kjer vama bo v varnem in vzpodbudnem okolju prisluhnila terapevtka. Skozi voden pogovor bosta lažje razumela drug drugega rer vajin različen pogled na problem in odnos. Lahko bosta raziskala svoj odnos, vloge, prepričanja, zgodbe, ki vplivajo na vajin odnos, in probleme. Terapevtka vama bo pomagala pri izboljšanju komunikacije, reševanju konfliktov in iskanju poti, da se ponovno zbližata. Morda pa bosta ugotovila, da je bolje, če se razideta in bosta s pomočjo terapevta razmišljala o procesu ločevanja, ki bo čim manj stresen za otroke, in o življenju po ločitvi ter ustreznem izpolnjevanju starševskih nalog.

Kako pogosta so srečanja?

Srečanja potekajo enkrat na dva tedna, število srečanj pa je odvisno od posameznega para in problema. Par lahko terapijo zaključi kadarkoli, po določenem času pa zopet poišče pomoč. (Storitev je samoplačniška.)